Detské batohy

Detské batohy

Vyberáme detský batoh: Rozhoduje veľkosť a anatómia. Výber batohu pre vaše dieťa sa javí ako formalita, no ak vám na vašich deťoch záleží, určite výber nepodceňujte. Určite teda stojí za zváženie, ako vybrať ten správny batoh pre vaše dieťa. Či už ide o batoh do školy, alebo na občasné školské výlety a túry. Trh je v tomto segmente skutočne bohatý a vybrať si určite nebude problém. Ako na to?
Hoci sú veľkosť batohu a jeho ergonomické vlastnosti najdôležitejšie, prvé čo vaše dieťa zaujme je určite dizajn. Hoci z hľadiska praktickosti je to tá najmenej dôležitý faktor. Či ide o detský batoh do školy, alebo ide o batoh na príležitostné výlety, vždy chce mať dieťa na chrbte to, čo sa mu páči. Predtým, ako teda vôbec začnete skúmať ideálne vlastnosti, zamerajte sa na detské batohy, ktoré sa vašim ratolestiam budú páčiť. Dinosaury, rozprávka Frozen, mimoni, autá, Mickey mouse či rôzni superhrdinovia. Výber je skutočne pestrý.
Veľkosť batohu
Detský batoh by rozhodne nikdy nemal presahovať rozmery chrbta dieťaťa. Batoh sa musí dobre nosiť prázdny aj plný. Toto zistíte tak, že ak si dieťa batoh vyskúša, nesmie nikde prečnievať. Ani do strán a ani vertikálne. Riadiť sa môžete buď to údajmi výrobcu o rozmeroch v centimetroch alebo sa môžete riadiť i objemom, ktorý je v niektorých prípadoch uvádzaný v litroch. Riadiť sa môžete i hmotnosťou batohu, no vždy je ideálne, ak si dieťa batoh vyskúša.
Anatomické tvarovanie
Lacné detské batohy len málokedy túto funkciu spĺňajú. Väčšinou okrem spevneného dna nemajú nič, čo by chrbát vášho dieťaťa chránilo. Na výletoch či prechádzkach nepotrebuje dieťa špeciálny turistický batoh, no rozhodne by mal byť detský batoh ergonomicky tvarovaný. Pri dlhodobom nosení môže vak spôsobovať dieťaťu bolesť. Preto myslite napríklad aj na to, akej kvality sú popruhy, do akej miery sú na ramenách nastaviteľné a či majú napríklad hrudný alebo bedrový popruh. Hrudné a bedrové popruhy sú poistkou, že batoh sa nebude príliš hýbať.
Praktické detaily
Detail ako detail, no nie je to tak. Oplatí sa myslieť na určité „vychytávky“, ktoré rozhodne privítate. Napríklad sieťované vrecká na bokoch vaku (pre fľašu s vodou, pozn. red.). Určite nezabúdajme na odrazky a reflexné prvky, ktoré možno vidieť až na vzdialenosť 200 metrov. Takisto poteší, ak je materiál odolný, prípadne nepremokavý. No a zabúdať netreba ani na zipsy a delené priečinky.